Jak je to s nahráváním hovorů mobilním telefonem?

Jak je to s nahráváním hovorů mobilním telefonem?

Nezdá se to, ale je tomu už zhruba dvacet let, co se v naší zemi začaly mobilní telefony rychle až překotně rozšiřovat mezi běžnou populaci. Není žádným překvapením, že oproti západní Evropě či Spojeným státům americkým jsme byli v tomto ohledu cca dalších deset let pozadu. Mnozí z nás si jistě také vzpomínají, jak první modely komerčně nebývale úspěšných mobilů vypadaly. Ze všeho nejvíce patrně připomínaly vojenské vysílačky či plastové krabičky. Díky lidové tvořivosti, pro nás tak typické, se pro ně vžily a ujaly různé přezdívky jako ´cihly´, ´tatranky´ a podobně.

Srovnávat hrstku funkcí, jimiž byly tehdejší mobilní přístroje standardně vybaveny, s dnešním spektrem výbavy a možností i takzvaně low-endových produktů této kategorie je asi zbytečné. Minimálně v jednom ohledu to však bylo s předchůdci současných pokročilých chytrých telefonů přece jen jednodušší a praktičtější. Jestliže jste potřebovali, ať už z nejrůznějších důvodů, nahrát si svůj mobilní hovor, stačilo na nich zpravidla stisknout jediné tlačítko či párkrát ťuknout v jednoduchém menu a požadavek byl vyřešen.

Není to protizákonné?

Dneska už je to o poznání komplikovanější, přičemž jako zdaleka nejnaléhavější a nejpalčivější se jeví daný problém u stále oblíbenějších ikonických iPhonů. Možná vás v dané souvislosti napadne nabízející se otázka, nakolik je vlastně legální pořizovat si audiozáznam prostřednictvím mobilního telefonu. Jistě by to vydalo na samostatné téma, nicméně je třeba si v první řadě uvědomit, že obecně rozvoj techniky, kterou nosí prakticky každý z nás v kapse a skrze niž můžeme pořizovat audio či video záznamy, představuje stále ještě relativně nový fenomén. Podobně jako třeba eventuální používání takto pořízených materiálů jako důkazů v soudních řízeních. Bylo by tedy trochu naivní od právních nálezů a judikátů očekávat jednoznačnost či absolutní konzistentnost a srozumitelnost. Platné zákony spolu s nimi však v obecné rovině hovoří o tom, že každý má právo pořídit si záznam z telefonického hovoru s jinou osobou. Pokud jde o možné využití a svolení takovéhoto záznamu jako důkazu, soudy vždy individuálně posuzují střet práv dotčených protistran – práva na ochranu svých zájmů (např. při použití mobilu pro získání důkazu o potenciálně nelegálním chování ze strany zaměstnavatele vůči zaměstnanci) a práva na ochranu soukromí (např. citlivých obchodních informací firmy).

Existují mobilní aplikace, ale …

Ale zpět k technické stránce věci. Jaké tedy existují dostupné varianty, pakliže se chystáme pořídit záznam našeho telefonního hovoru? Jestliže máte chytrý telefon s operačním systémem Android, je možno sáhnout po některé z rozšířených a volně dostupných aplikací k tomu určených. Mezi nejznámější z nich patří Call Recorder, Total Recall nebo ACR (Another Call Recorder) a další. Ne vždy jsou však uživatelé spokojeni s kvalitou pořízeného audiozáznamu. U některých aplikací je taktéž třeba mít na paměti, že zdarma k instalaci je často verze obsahující reklamy a umožňující nahrávat pouze po dobu například 10 sekund. Plnohodnotně funkční verze bez reklam pak bývá placená, ačkoliv povětšinou se jedná o částky v řádu desetikorun.

Jednu z nejznámějších aplikací pro účely nahrávání mobilních 

hovorů představuje Automatic Call Recorder (zdroj fotografie:

www.play.google.com)

Jak to má iPhone?

U již zmíněných iPhonů je situace ještě o trochu zapeklitější a komplikovanější. Nejen, že Apple, podobně jako ostatní výrobci smartphonů, dříve samozřejmou funkci nahrávání hovorů záměrně nezabudovává do továrního nastavení svých telefonů. Nejeden uživatel již byl také nemile překvapen, když mezi sta tisíci nejrůznějších aplikací v App Store nenašel žádnou, prostřednictvím níž by mohl zachytit a archivovat uskutečněnou telefonickou komunikaci. V současné době je možno i v tomto případě vyřešit absenci předmětné funkce speciální aplikací. Oproti těm určeným pro OS Android je zde však funkčnost odlišná. Dá se říci, že u telefonů s androidem aplikaci běžně nainstalujete a můžete začít nahrávat, přičemž jsou záznamy ukládány normálně do paměti telefonu. Naproti tomu, v případě aplikace pro iPhone nedochází k přímému nahrávání, nýbrž k přepojení běžného hovoru do konferenčního, jehož záznam se ukládá na vzdálený server, z něhož je pak možno následně nahrávku stáhnout, a to za poplatek. Kromě aplikací byly speciálně pro účely nahrávání hovorů přes iPhone vyvinuty kryty (mírně řečeno, designově nikterak oslnivé) plnící v zásadě funkci diktafonu.

Řešení existuje - diktafon Esonic MQ-U2 na scéně

Také vám přijde, že žádné z výše představených řešení není zrovna nejúčelnější? Potom nepřehlédněte v nabídce našeho specializovaného obchodu diktafon Esonic MQ-U2 reagující právě na potřebu spolehlivého opatření telefonické nahrávky, aniž bychom se museli obávat o kvalitu a použitelnost záznamu.

Diktafon MQ-U2 představuje elegantní řešení, jak vyřešit zdánlivě zapeklitý problém

Přednosti speciálně vyvinutého diktafonu

Mezi jeho hlavní přednosti lze zařadit zejména kvalitativní parametry – 64 kbit/s, vzorkovací frekvence 22.05 kHz, nebo integrovaná paměť 4 GB umožňující archivaci až 144 hodin pořízeného záznamového materiálu. Diktafonu postačí k plnému nabití zhruba hodinka, za což se osvědčí až 20hodinovou výdrží nepřetržitého nahrávání. Profesionální diktafon MQ-U2, speciálně vyvinutý pro nahrávání hovorů skrze mobilní telefony (iPhone nevyjímaje), je ovšem možné používat i samostatně, třeba v případě, kdy si chceme diskrétně zaznamenat schůzku či vlastní nápad/myšlenku/poznámku.

Výhody oproti aplikacím

Oproti aplikacím nabízí diktafon i další výhody spočívající v doprovodných funkcích. Za zmínku stojí rozhodně funkce detekce hluku. Princip spočívá v tom, že zařízení započne nahrávání pouze v situaci, kdy ve svém okolí zachytí zvuky, což je velmi praktická pomůcka především s ohledem na následné vyhodnocování a práci s pořízenými záznamy. Ovládání diktafonu neklade žádné velké nároky směrem k uživatelům. Pro aktivaci nahrávání je určeno intuitivně umístěné posuvné tlačítko.

 

Díky diktafonu MQ-U2 tak již nemusíte řešit funkčnost různých aplikací a naopak můžete nahrávat hovory neméně jednoduše a přitom v podstatně vyšší kvalitě, než tomu bylo v době klasické éry mobilních telefonů. Nahrávání hovorů na iPhone již tedy nebude žádný problém.

Zanechte odpověď

Všechna pole jsou povinná

Jméno:
Email: (Nebude zveřejněno)
Komentář: