Co to je vlastně objektiv a proč je důležitý?

ohniska.jpg

Objektiv je nedílnou součástí fotoaparátu, a to i v případě kompaktních fotoaparátů/bezpečnostních kamer či mobilních telefonů. Fotografii vytváří světlo, které dopadá na světlocitlivý materiál (film nebo čip), a na něm zanechává stopu. Objektiv tedy zajišťuje, aby světlo dopadlo tam, kam má.

Ohnisková vzdálenost 

ohniskovav.jpg

Jedná se o základní parametr objektivů - vyjadřuje vzdálenost mezi středem čočky a rovinou, na kterou jsou zaostřeny objektivem soustředěné paprsky. Udávává se v milimetrech a jednoduše řečeno nám ohnisková vzdálenost říká, jak široký úhel pohledu dokáže objektiv zachytit.

Čím bude ohnisková vzdálenost objektivu delší (např. 85mm), tím méně ze scéby budeme schopni zachytit. Naopak čím bude ohnisková vzdálenost kratší (např. 24mm), tím více ze scény budeme schopni zaznamenat. 

Dle použití ohniskové vzdálenosti rozdělíme objektivy takto:

Široké objektivy s krátkou OV - např. 8mm, 18mm, 24 mm - použití: krajina, architektura a větší skupiny lidí

Normální objektivy se střední OV - např. 35mm, 50mm - nejpoužívanější ohniskové vzdálenosti objektivů pro jakékoliv každodenní fotografování

Dlouhé a TELE objektivy s dlouhou OV - 70mm, 85mm, 135mm - nejlepší OV pro portréty, minimální zkreslení a snadné potlačení pozadí

Univerzální objektivy např. 18 -55mm, 24 - 105mm, 18 - 200mm - pro univerzální využití, kvalita obrazu nemusí být vždy na dobré úrovni 

Co znamená úhel záběru?

Úhel záběru je oblast, kterou je schopen daný objektiv pokrýt a přenést z ní obraz na snímač fotoaparátu. Je dán vztahem mezi ohniskou vzdáleností objektivu a velikostí snímače, na který je obraz promítnut.Nejčastěji se uvádí ve stupních. 

Širokoúhlé objektivy se vyznačují velkou oblastí, například rybí oko s ohniskem 8 mm má úhel záběru 180°, takže zaznamená v podstatě všechno, co se nachází před objektivem. Teleobjektivy mají zase velmi malou (zobrazují jen malou část toho, co bychom viděli okem.)

Nejlépe vztah mezi úhlem záběru a ohniskovou vzdálenosti vystihuje tento obrázek:

uhelzaberu.jpg

zdroje: 

https://www.megapixel.cz/ohniskova-vzdalenost

https://www.cctvcalculator.net/cs/vypocty/uhel-zaberu-kamery/

https://www.fotoaparat.cz/clanek/219/zakladni-charakteristiky-objektivu-i-lek-8-5007/

https://www.otechnice.cz/dil-1-vybirame-objektivy-ohniskova-vzdalenost/

https://www.phototools.cz/slovnik/ohniskova-vzdalenost-objektivu

http://moje.tajemno.net/ohniskova-vzdalenost/

https://www.fotoradce.cz/zoom-versus-ohniskova-vzdalenost