Je vaše chata skutečně v bezpečí?

Je vaše chata skutečně v bezpečí?

Tak se nám zase po několika dlouhých táhlých zimních měsících začíná naplno rozbíhat chatařská, chalupářská či zahrádkářská sezóna. Máte už svou první návštěvu rekreačního objektu v novém roce za sebou, anebo se na ni v nejbližší době teprve chystáte? Bohužel není až tak vzácným jevem, když první jarní shledání s milovaným místem odpočinku a oddychu skončí pořádným rozčarováním plynoucím z toho, že jsme ho nenašli ve stejném stavu, jako když jsme se s ním dočasně rozloučili obligátním zazimováním. Policejní evidence by o tom mohly vyprávět.

Zvláště dočasná, zpravidla letní, sídla nacházející se na samotě či obecně v odlehlejších místech, daleko od vsi nebo města, v chladnějších obdobích lákají různé nevítané návštěvníky – zloděje, vandaly, bezdomovce a podobně. Netřeba dodávat, že všichni jmenovaní za sebou dokážou zanechat ´pěknou´ spoušť a napáchat škody, nad kterými většina z nás jistě jen tak nemávne rukou.

Češi jako národ chatařů a chalupářů

 

Stačí rozbité okno, poničené zámky nebo třeba poškozený plot a nezáviděníhodná nepříjemnost, která počáteční pocity nadšení a těšení zcela převrátí do opačné roviny, je na světě! A protože Češi jsou spolu se Švédy nejen evropskými, ale patrně i celosvětovými premianty v oblibě trávení volného času ve svých vlastních takzvaně víkendových a prázdninových objektech, ať už jde o malou zahradní chatičku, anebo rozlehlou chalupu, zloději a jiní nechtění návštěvníci mají zrovna v dobách mimosezónních potenciálně velmi široké pole působnosti pro realizaci svých plánů.

Mimochodem, naše zalíbení v možnosti vyměnit na pár dnů ruch města za klid venkova bylo vždy víceméně spojováno s minulým režimem, kdy páteční hromadné stěhování národa na chaty a chalupy bylo bráno hlavně i jako jakási forma útěku, odreagování či terapie. Předpovídalo se, že otevřením hranic a nástupem nové generace/í se chatařství a chalupářství přesune do kategorie nostalgických retro vzpomínek. K překvapení různých sociologů se ale tento scénář nenaplnil a dá se říci, že fenomén vlastních objektů pro rekreaci je v českých zemích aktuálně pořád stejně živý jako před třiceti nebo padesáti lety.

Nejen před zimou je vhodný čas

 

Postupně se také proměňuje standard, který je od chat či chalup vyžadován. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé ´na chatě´ požívají většího pohodlí a srovnatelného, ne-li lepšího vybavení než doma. Mnozí zase považují za vrchol romantiky a symbol víkendového objektu dřevěnou boudu, typicky bez elektriky a teplé vody. Také úroveň zabezpečení těchto našich alternativních sídel se velmi různí - od prakticky žádného po sofistikované kamerové systémy se špičkovým rozlišením, vzdálenou správou a mnoha dalšími funkcemi. V každém případě, statistiky hovoří v tom smyslu, že největší zájem o výrobky speciálně určené pro zabezpečení chat a obecně objektů sloužící k rekreaci je logicky před začátkem rizikové sezóny, tedy typicky v druhé polovině října. To však neznamená, že toto období je jediným příhodným pro pořízení něčeho skutečně účinného proti všem nenechavcům, kteří si myslí, že v území mimo civilizaci jim nic nezabrání v uskutečnění jejich lupu nebo vandalismu. Právě vandalské skupinky jsou navíc spíše aktivnější v jarních/letních měsících, samozřejmě pokud se zrovna páni objektu nenacházejí na místě.

 

S ohledem na aktuální pestrost nabídky zabezpečovacích systémů pro chaty a rekreační objekty tak je i nynější období začátku rekreační sezóny vhodným časem pro vylepšení obrany proti zmíněným nájezdníkům a padouchům. A nemusí se to zdaleka týkat výhradně těch z nás, které k pořízení nějakého toho ochranného vylepšení pro chatu vedl impuls v důsledku střetu s nemilým překvapením při první návštěvě po zimě.

 

A jaké konkrétní výrobky by neměly v takovém případě uniknout vaší pozornosti? Zde jsou dva atraktivní tipy!

Kamera 4G LTE

Zajímavou novinku představující efektivní řešení navržené přímo pro účely ostřížího dohledu nad objekty rekreačních chat, chalup, pozemků, staveb nebo statků, kde není dostupný pevný internet, zosobňuje 4G LTE Bezpečnostní kamera Secutek C4G-BHD. Jak kamera funguje? Vloží se do ní sim-karta s datovým tarifem, a tím je možno začít online nahrávat video. Obraz můžete vzdáleně sledovat prostřednictvím mobilní aplikace ve smartphonu, anebo přes dodávaný software v počítači. Ke kameře není potřeba připojovat žádné externí záznamové zařízení, neboť je vybavena integrovaným slotem pro micro-SD kartu. Od věci není ani funkce detekce pohybu nebo nenáročnost kamery na datovou spotřebu.

Kamera se světelným i zvukovým alarmem

Jiným konceptem zabezpečovací kamery hodící se pro využití v rekreačních objektech a celkově odlehlejších místech je kamera Secutek LBB60SL200WL, pro niž je typické rozšíření o světelný a akustický alarm. Umí natočit případné zloděje nebo vandaly v plném rozlišení a zároveň je i odradí od jejich záměru pomocí světelné a zvukové výstrahy, která je zajisté nenechá klidnými. I tato kamera je vybavena funkcí detekcí pohybu, jež je schopna spustit i více akcí najednou, např. nahrávání na kartu, odeslání emailové zprávy s pořízenou fotografií a podobně.

Objekt můžete pohodlně sledovat naživo přes internet, anebo skrze mobilní aplikaci (Android, iOS). A co když se něco nežádoucího stane přes noc, když je v okolí tma jak v pytli? Žádný problém – kamera je vybavena diodami a při snížené světelnosti se přepne do režimu nočního vidění, v němž ostře zaměří i na vzdálenost třiceti až čtyřiceti metrů. 

Máte-li objekt vybaven elektřinou a internetem, může být vhodným řešením pro zabezpečení i například WiFi kamerový systém, který zvládne během chvilky nainstalovat i laik.

Zanechte odpověď

Všechna pole jsou povinná

Jméno:
Email: (Nebude zveřejněno)
Komentář: