V čem se liší IP a AHD kamery?

V čem se liší IP a AHD kamery?

Při výběru bezpečností či špionážní kamery se pravděpodobně setkáte také s různými ustálenými zkratkami, jež charakterizují technologii a princip fungování jednotlivých zařízení. Samozřejmě, nemusí být vždy úplně jednoduché zorientovat se v současné nabídce s ohledem na její šíři a rozmanitost. Je tedy lepší zvolit analogový přístroj, anebo síťovou kamerou? Jaké jsou výhody, nevýhody a limity zmíněných možností? Jak je to s instalací s ohledem na zvolenou technologii? V jakém případě dosáhneme vyšší kvality pořízených obrázků a lepších parametrů rozlišení? A co vlastně znamenají zkratky jako HD, AHD, IP, CCTV a podobně? Na tyto a mnohé další otázky se pokusíme odpovědět v tomto článku!

 

Něco o IP kamerách…

Stručně je možno IP kamery definovat jako druh kamery používající ke svému fungování, konkrétně pro datový přenos, internetový protokol, díky čemuž se pro ni vžilo označení ´IP´. Jinými slovy bývají IP kamery nazývány také jako kamery síťové či webkamery. Jsou vyhledávané a oblíbené zejména pro vzdálené sledování objektů. Jde tedy o digitální technologii, která je následovníkem technologie analogové. Pro své fungování využívají digitální IP kamery větší šíře pásma (´bandwith´).

 

Charakteristickým rysem IP kamer je integrovaný video server, jenž přeměňuje obraz v digitální formát. Díky tomu síťové kamery nepotřebují výstup v podobě analogového signálu a naopak jsou schopné zachytit požadovaný obraz v podstatně vyšším rozlišení, než jsou toho schopny tradiční kamery analogové. IP kameru jednoduše připojíte k místní počítačové síti skrze kabel, čímž je zajištěn obousměrný přenos dat. Síťové kamery disponují vlastní IP adresou, jež může být zpřístupněna přímo ze sítě.

 

Pro jaké další výhody vedle lepšího rozlišení a kvality obrázků jsou IP kamery stále oblíbenější? Uživatelé si pochvalují nejen možnost detailního a zcela realistického zachycení objektu, ale také schopnost zařízení přiblížení daného obrázku, aniž by došlo ke ztrátě jeho čistoty. Výsledkem je tak podstatně účinnější identifikace, což poskytuje vynikající přesnost pro automatizované analýzy, upozornění a notifikace. Spektrum nejběžnějších IP kamerových zařízení se, pokud jde o parametry rozlišení, pohybuje od 1,3 megapixelu (tzn. 1280 x 1024 pixelů) po 5.0 megapixelu (tj. 2592 x 1944 pixelů), přičemž se lze setkat i s modely některých výrobců nabízejících kamery dokonce v 20 a více megapixelové rozlišení. Odvrácenou stránkou takovýchto až ohromujících parametrů jsou však obvykle neúměrně vysoké pořizovací náklady a datový tok.

 Podívejte se na jednu z nejoblíbenějších IP kamer na trhu - Easyn A158FHD. Nebo rovnou na kompletní WiFi kamerový systém pro zabezpečení domu. 

Celkově vzato, síťové kamery se těší v posledních letech celosvětovému boomu a neutuchající zákaznické oblibě a popularitě. Přispívá k tomu mimo jiné i obecný trend zvyšování kompatibility IP bezpečnostních kamerových systémů, uživatelské jednoduchosti a přívětivosti, stejně jako tendence příznivějších koncových cen jakožto výsledku zvyšujících se objemů vyrobených a prodaných produktů. Také konkurenční dostihy tradičních i novějších hráčů na specializovaném, avšak rychle se rozvíjejícím, trhu hrají ve prospěch poptávajících zákazníků. Přesto jde stále o nákladnější řešení v porovnání s analogovými kamerami.

 

Pojďme si tedy shrnout stěžejní výhody, ale i limitující stránky IP/síťových kamer:

 

Výhody:

 

 • schopnost dosáhnout vyššího rozlišení než u tradičních analogových řešení
 • přenos videa a dat skrze jediný ethernetový kabel
 • může být ovládána jako samostatné síťové zařízení, schopné fungovat bez síťového videonahrávání

 

Limity:

 

 • požadavek síťové infrastruktury
 • limitovaná přenosová vzdálenost
 • častější video-prodlevy
 • vyšší cena oproti tradičním a klasickým analogovým řešením

 

Něco o analogových HD kamerách…

 

HD analogové kamerové systémy umějí dodávat video v rozlišení 1080p, čímž reagují na primární nedostatek tradičních analogových řešení. Modernější 1080pixelové, anebo 2.1 mpx tak zachytí obraz ve více než čtyřikrát vyšším rozlišení, než je tomu u nejvýkonnějších tradičních analogových kamer. AHD (analog high definition) kamery jsou tedy vylepšeným pokračovatelem dřívějších standardních analogových řešení. Analogové HD kamery dobře poslouží k ohlídání menších i větších objektů – bytů, rodinných domů, chat, průmyslových budov, komerčních prostorů, pracovišť, atd.

 

V souvislosti s AHD kamerami se také nezřídka používá zkrácený název CCTV. Co si představit pod touto zkratkou? Nejčastěji bývá do češtiny překládána jako uzavřený televizní okruh (Closed Circuit Television), říká se jim také průmyslové kamery nebo průmyslové televize. Sestávají z kamer, technického počítačového vybavení (monitor, pevný disk) a softwaru, případně jejich součást tvoří i mikrofony či reproduktory.

 

AHD kamerová řešení přenášejí video přes standardní koaxiální kabel, což lze vnímat jako rychlejší, levnější a komplexnější řešení oproti porovnatelné variantě s IP kamerami. Na rozdíl od IP kamerových řešení jsou AHD kamery schopné přenosu s prakticky nulovou prodlevou. HD analogové systémy jsou taktéž poměrně jednoduché na instalaci a údržbu. Jejich uživatelé tak nepotřebují vědět vůbec nic o síťových zařízeních. Tím, že analogové systémy fungují mimo síť, nedochází k interferenci, tedy k vzájemnému si překážení, zasahování či ukrajování si společného omezeného prostoru s jinými zařízeními, jež potřebují ke svému chodu taktéž síťové připojení.

 

S používáním HD analogových kamer nejsou spojeny ani žádné licenční či opětovné poplatky, a tak je možno oproti IP kamerovým řešením kompletně využívat všechny kanály po celou dobu životnosti produktu. A jak je to obecně s pořizovací cenou AHD kamer? Trend je stejný jako v případě IP kamer. Na trhu se v posledním období rojí množství nákladově efektivních technologií, a tak i ceny analogových HD systémů docela dramaticky klesají. Téměř až na úroveň dřívějších analogů. Oproti srovnatelným IP kamerovým řešením se pak zpravidla při koupi dostaneme na poloviční cenu, mnohdy i níže.

 

Také u AHD kamer si závěrem shrňme jejich hlavní plusy a mínusy:

 

Výhody:

 

 • jednoduchá a snadná instalace, údržba
 • žádné licenční či pravidelné poplatky
 • příznivá cena
 • nulová prodleva přenosu videa

 

Limity:

 

 • obecně horší parametry rozlišení oproti IP kamerám
 • při zhoršených podmínkách nejsou obrázky zcela ostré
 • omezená kompatibilita s hybridními zařízeními

 

 

Věříme, že vám článek alespoň v základních obrysech přiblížil základní specifika a rozdíly ve fungování dvou častých technologií, jimiž jsou dnes bezpečnostní kamery standardně vybaveny. Pokud byste si přesto nebyli úplně jistí, zda bude pro vaše konkrétní potřeby a situaci vhodnější ta či ona varianta, anebo rozmýšlíte nad několika konkrétními modely, rádi vám odborně a ochotně pomůžeme vybrat z pestré nabídky našeho specializovaného obchodu to pravé řešení!

 

Kategorie: AHD CCTV IP kamery srovnání

Zanechte odpověď

Všechna pole jsou povinná

Jméno:
Email: (Nebude zveřejněno)
Komentář: